HABERLER

MOTORBOAT & YACHTİNG 2018 HAZİRAN

MBY dergisinin Haziran ayı sayısına Momenta 36HT ile konuk olduk. Haberin içeriği, Ülkemizde tekne sektörünün gelişmesinin sağlam, sahibine güven veren teknelerin uygun fiyat kriterleriyle Türk üreticiler tarafından üretilmesiyle sağlanacağına inanıyoruz. 2012 yılında İntekmar A.Ş bünyesinde kurulan Momenta Yachts bu yolda ilerleyen firmalardan bir tanesi. 2013 yılında ilk teknesini suya indiren firma otomotiv sektöründe kompozit malzemeler üzerine kazandığı deneyimi tekne sektörüne aktarıyor. Bugüne kadar beş gövdeyi suya indiren Momenta Yachts, 36HT modelinin üretimine altı ve yedinci gövdeyle hız kesmeden devam ediyor. Yetkililer sekizinci gövdenin Open versiyonla üretileceğini ve tersanenin de ayrıca yeni bir 45FT yelkenli tekne üretimine başladığını belirtiyorlar. Şubat ayında CNR Avrasya Boat Show’da incelediğimiz ve test listemize aldığımız Momenta 36HT ile sezon öncesi seyre çıkmak üzere Pendik Marina’dayız. Firma yetkililerinden aldığımız kısa bir brifingin ardından Adalar’a doğru açılıyoruz.
GÜVERTE
Teknenin kıç aynasında yüzme platformuna açılan bir kapı bulunuyor. Kıçtankara bağlamalarda rahatlıkla buradan giriş çıkış yapılabiliyor. Yüzme platformu sabit fakat arzu edilirse uzatılabiliyor. Dört basamaklı merdiven denize iniş ve çıkışları kolaylaştırıyor. Havuzlukta L şeklinde 5-6 kişinin rahatlıkla oturabileceği bir oturma bölümü yer alıyor. Minderlerin altı teknedeki her oturma alanında olduğu gibi saklama alanı olarak değerlendirilmiş. Firma masa koyarak havuzluğun alanından çalmak istememiş ve tercihi tekne sahibine bırakmış. Güvertede tik kaplama tercih edilmiş. Tekne gövdesinde beyaz ve kırmızı başta olmak üzere farklı renkte jelkot uygulamaları standart olarak yapılıyor. Metalik boyaysa opsiyonel olarak sunuluyor. Gövde tasarımıyla renk uyumu gayet iyi. Kırmızı rengin daha bir çekiciliği olsa da beyaz renk sade ve sportif hava veriyor. Yanaşmalarda tekneyi bir nebze korumak için güverte çevresine koruyucu lastik usturmaça yerleştirilmiş. Pencere çerçeveleri, mapalar, koçboynuzları, küpeşteler oldukça estetik bir görünüşe sahip. Yan güverte yürüme yolları geniş olsa da geçiş için alan biraz dar. Neyse ki yan güverteler boyunca yer alan tavan tutamaçları güven veriyor ve geçişi kolaylaştırıyor. Ön güvertede iki kişilik güneşlenme alanı, demir ambarı ve elektrikli ırgat bulunuyor.
İÇ YERLEŞİM
Havuzluktan salona geçiş kaydırılabilir cam kapıdan yapılıyor. Mutfak salonun girişinde iskeleye yerleştirilmiş. Mutfağın konumu hem iç hem de dış mekâna servisi kolaylaştırıyor. 80 litrelik buzdolabı, iki gözlü gazlı ocak ve granit tezgahla donatılmış mutfak tekne sahibinin ihtiyacını karşılayacak yeterliliğe sahip. Mutfakta opsiyonel olarak iki gözlü elektrikli seramik ocak, mikro dalga ve tüplü fırın sunulabiliyor. İskele tarafta dört kişilik oturma grubu ve yemek masası yer alıyor. Yemek masası indirilip, dümenci koltuğu ileri doğru kaydırıldığında burası iki kişinin rahatlıkla konaklayabileceği çift kişilik bir yatağa dönüşüyor. Masanın hemen ilerisinde dümen mahalli var. Elektroniklerde Garmin seyir sistemi tercih edilmiş. Dümen konsolu standart yerleşimde; Yanmar kontrol paneli, trim tab, pusula ile akü, voltaj, yakıt tankı, temiz ve kirli su göstergeleri bulunuyor. İskele ve sancaktaki yan güverteye açılan sürgülü camlar hem doğal havalandırma hem de dışarıyla kolay iletişime olanak veriyor. Tavanda elle açılabilir büyük heç standart olarak sunulurken opsiyonel olarak burada elektrikli bir heç tercih edilebiliyor. Kullanılan büyük camlar iyi bir görüş açısı sunarken tavan heçiyle birlikte salonun bolca gün ışığından yararlanması sağlanıyor. Teknede iki farklı paket seçebiliyorsunuz. Test teknemiz koyu renk ahşaplardan oluşan daha cilalı mobilya ve daha lüks bir pakete sahip. Standart pakette modern bambu kaplamalarının ağırlıklı olduğu daha açık renkli ve sade birpaket sunuluyor. Her iki pakette de istenildiği gibi ahşap ve tavan kaplaması renkleriyle oynanabiliyor. Dört basamaklı merdivenle inilen aşağıda baş tarafta master kamara, sancakta misafir kamarası ve iskelede geniş banyo yer alıyor. Master kamarada iki metre boyunda geniş bir yatak, yatak altında bolca saklama alanı var Yatağın her iki yanına derin gardıroplar ve başüstü saklama dolapları yerleştirilmiş. Tavan heçi ve gövde pencereleriyle gün ışığından maksimum seviyede yararlanılıyor. Misafir kamarasında birleştirildiğine iki kişinin rahatlıklakonaklayabileceği tek kişilik iki yatak var. Kamarada eşyalarınızı saklayabilmeniz için yatak altı saklama alanları ve bir gardırop bulunuyor. Her iki kamara da 190 ilâ 195 cm arası ideal tavan yüksekliğine sahip. Sadece misafir kamarasının vasata kayan kısmında yükseklik yatak üstüne oturduğunuzda başınızı çarpmayacağınız boyutlarda. Bu da zaten bu boy teknede pek de görülmeyen bir konfor. İki bölümden oluşan banyo birleştirildiğin de geniş bir hacme sahip ve yeterli tavan yüksekliğiyle rahatça hareket edilmesine imkân veriyor. Banyo içerisinde havlu ve diğer malzemeler için bolca saklama alanı mevcut. Banyoda tek lomboz olsa da yeterli havalandırmayı ve doğal ışığı sağlıyor. Tüm iç mekânlarda kullanılan mobilyalar kaliteli bir işçilik ürünü ve yuvarlak hatlara sahip. Maun dokulu zemin ise laminant kaplanmış.
PERFORMANS
Test teknemiz 220hp’lik Yanmar makineyle donatılmış. Teknede 700 litrelik yakıt, 200 litrelik su tankı var. Yakıt depomuzun dörtte üçü, su depomuzunsa çeyreği dolu. Pontona kıçtankara yanaşan teknemiz biz tekneye bindikten sonra rahatça avara oluyor. Güvertede üç kişiyiz. 670 rölanti devirde 2.8 knot’la yol alıyoruz. Deniz oldukça sakin, V gövdeli tekneyle rahatlıkla ilerliyoruz. 1050 devirde 4.4 knot, 1530 devirde 6.1 knot, 2000 devirde 7.7 knot, 2500 devirde ekonomik seyirde 9.2 knot, 3000 devirde 11.9 knot, 3500 devirde 16 knot ve 3830 devirde maksimum süratimiz olan 20.2 knot’a ulaşıyoruz. Tam tur dönüşlerde kendi dalgamıza girdiğimizde tekne güçlü ve stabil bir duruş sergiliyor. Dönüşlerde makul derecede yan yatıyor ve savrulmuyor. Bu sırada baş kamaraya inip bir de durumu orada inceliyoruz. Yardığımız dalgalardan ses yok, motor sesi de ideal seviyelerde. Teknenin gövdesi, güverte ve üst yapı kompozit polyesterden üretiliyor. Bu da tekneye hafiflik ve mukavemet sağlıyor. Teknede süratle birlikte güvenlik ve konfor da ön planda tutulmuş.
KARAR
Sade ama kullanışlı detayları ve kişiselleştirme seçenekleriyle Momenta 36HT, bu boy tekneler arasında bize beklentimizin üstünde bir performans sundu. Testimizin sonucunda tersanenin ürettiği ilk modelde başarılı olduğunu söylemek mümkün. Eğer ailenizle yaz kış yapacağınız günübirlik ve hafta sonu gezileri için kaliteli ve sağlam bir motoryat arıyorsanız Momenta 36HT’ye mutlaka göz atmanızı öneririz. MBY