MOTORYAT

Gövde ve Güverte Konstrüksiyonu

Hassas el yatırması metodu ile, vinilester reçine kullanılarak yüksek kalite malzemelerle imal edilen gövde mükemmel bir laminasyona, mukavemete ve yüksek ozmos direncine sahiptir.
Gövdenin su kesimi altı, maksimum mukavemet için monolitik olarak imal edilmiştir.Diğer bölgeler ise hafif fakat yeterli mukavemette, aynı zamanda ısı izolasyonu da sağlayan kompozit yapıdadır.
Aynı şekilde güverte üzerinde de ırgat yuvası, zincir loçası monolitik yapıdadır.Güverte, gövde üzerine bünyesel yapıştırıcı ile yapıştırılarak, elyaf ve izoftalik reçine ile iç kısımdan gövdeye lamine edilmektedir.

Omurga Sistemi

Omurga ve motor yatakları monolitik yapıda imal edilmiş olup, gövdedeki rijitliği sağlamakta ve güverte ile birlikte oluşan yapıya destek vermektedir. Omurga sistemi baş kamaradan başlayıp tüm gövde hattı boyunca devam etmekte ve arka bölümleri de kapsamaktadır.
Omurga gövdeye bünyesel yapıştırıcı ile yapıştırılmakta ve ardından gövdeye lamine edilmektedir.

Çatışma Perdeleri

Gövde içindeki tüm çatışma perdeleri kompozit yapıda olup ve hassas el yatırma metodu ile imal edilmiştir. Her iki tarafı elyaf malzeme ile kaplanmış olan çatışma perdeleri gövdeye ve güverteye aralıksız olarak elyaf ve vinilester reçine ile lamine edilmektedir. Böylelikle gövde, güverte, omurga sistemi ve çatışma perdeleri yapısal bir bütünlük oluşturmakta, mukavim ve rijit bir gövde yapısı ortaya çıkmaktadır.

Laminasyon ve Montaj Prosesleri

Gövde, güverte ve tüm detay parçalar hazırlanan detaylı laminasyon planlarına göre üretilmektedir. Bu sayede imal edilen tüm kompozit tekne parçaları da aynı kalite ve mukavemet özelliklerine sahiptir.
Motor ve şaft, dümen sistemi, baş pervane, su, elektrik ve yakıt sistemi, elektronik ekipman, klima ve jeneratör, ilave ısıtıcı gibi tüm komponent ve sistemlere ait montaj şema ve prosesleri bilgisayar ortamında hazırlanmaktadır. İmalat sırasında da bu dokümantasyon kullanılarak en üst seviyede güvenilirlik ve ürün kalitesi sağlanmaktadır.

Elektrik Sistemi

Tekne imalatında elektrik sistemi de çok önemli bir yer tutmaktadır.
12V DC ve 220 V AC elektrik sistemi tasarım ve hesaplamaları mühendislerimiz tarafından yapılmakta ve tesisat imalatı fabrikamızda gerçekleştirilmektedir. Elektrik tesisatının, tasarım sonrasında tekne içine yerleşimi bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak yapılmaktadır. Elektrik sistemi imalatı sırasında, yüksek kalitede marin uygulamalarına uygun komponentler ve kablolar kullanılmaktadır.

Mobilya İmalatı

Teknelerde kullandığımız tüm mobilyalar fabrikamızda imal edilmektedir. Bu mobilyaların tasarımı yine yukarıda bahsi geçen CAD yazılımları ile yapılmaktadır. Ayrıca imal edilen ürünler 1:1 ölçekteki maket (mokap) üzerinde kontrol edilmektedir. Böylelikle yapılan tasarımın gerçekleştirilmesi ve bunun tekneye uyumu mükemmel olmaktadır.
Mobilya üretimi için fabrikamızda CNC işleme tezgahları ve mobilya imalatında gerekli diğer tezgahlar bulunmaktadır. Tüm imalatımız deniz koşullarına uygun olarak lamine edilmiş marin ürünlerden ve Alpi kaplamalardan oluşmakta, bunun sonucu olarak yüksek kalitede ahşap ve mobilya ürünleri imal edilmektedir.