TEKNOLOJİ

Vakum İnfüzyon Metodu

Firmamızda yelkenli tekne üretimi vakum infüzyon metodu (VIP: Vacuum Infusion Process) ile yapılmaktadır. Gövde, güverte ve tüm detay parçalar bu metot ile imal edilmektedir. Proses sırasında vinilester reçine kullanılmaktadır. Vinilester reçinenin korozyon dayanımı, mekanik mukavemeti, deformasyon ve su emme direnci (ozmos direnci) yüksektir.  Vakum infüzyon prosesi vakum altında reçinenin emilerek tüm malzeme katmanlarının lamine edilmesi işlemidir. Böylece elde edilen kompozit yapının diğer metotlarla karşılaştırılması sonucu aşağıdaki avantajlar elde edilir:
  • Optimum elyaf / reçine oranı
  • Hafif ve mukavim yapı
  • Temiz üretim

Bilgisayarda 3 boyutlu tasarım ve üretim aşamaları

Tüm tasarım ve model, kalıp üretim çalışmaları bilgisayar ortamında gerçekleştirilmekte olup bu amaçla, 3 boyutlu CAD yazılımları kullanılmaktadır. Bu şekilde tasarım, imalat aşamaları (model ve kalıp) yüksek hassasiyette gerçekleşmekte olup, ürün de en gerçekçi şekilde tasarımı yansıtmaktadır.

CNC İle Model Üretimi

Firmamızda bulunan 5 eksenli CNC ve onunla birlikte çalışan CAM programı yardımıyla tasarımlar, en uygun şekilde 3 boyutlu modellere dönüştürülmektedir

Kalıp İmalatı

5 eksenli CNC yardımıyla elde edilen modeller, yapılan çalışmalarla son derece yüksek kalitede yüzeylere sahip olmaktadır.
Bu modeller kullanılarak kalıp imalatına geçilmektedir. Her zaman en iyi kalitede ürün elde edebilmek için, imalatta kullanılan kalıpların periyodik olarak yüzey kaliteleri kontrol edilmekte ve bakımları yapılmaktadır.